Navigation

SR-58 - Pedagoška resocijalizacija (SR-58)

Course specification
Type of study Bachelor academic studies
Study programme
Course title Pedagoška resocijalizacija (SR-58)
Acronym Status Semester Number of classes ECTS
SR-58 mandatory 5 2L + 1E 4.0
Lecturers
Lecturer
Lecturer/Associate (practicals)
    Prerequisite Form of prerequisites
    Nema uslova
    Learning objectives
    Cilj izučavanja predmeta Pedagoška resocijalizacija je upoznavanje studenata sa mjestom, ulogom i funkcijom pedagoške resocijalizacije opštim i posebnim programima resocijalizacije, kao i osposobljavanje za djelotvoran penološki tretman i pedagošku resocijalizaciju osoba društveno neprihvatljivog ponašanja.
    Learning outcomes
    Osposobljenost studenata za upoznavanje novih saznanja o pedagoškoj resocijalizaciji i predmetu njenog proučavanja, da se osposobe da ta saznanja i dalje razvijaju, te da ih u praksi koriste; da spoznaju dostignute mogućnosti i granice resocijalizacije i njenog vaspitno-korektivnog djelovanja na ličnost prestupnika. Takođe, jedan od ključnih ishoda jeste da se studenti upoznaju sa programima resocijalizacije koi se primjenjuju u savremenim penološkim sistemima
    Content
    1. Pojam, značenje, istorijska i savremena određenja pedagoške resocijalizacije; 2. Vaspitanje i socijalizacija u porodici, obrazovnim institucijama, grupi vršnjaka, širem društvenom kontekstu; 3. Kriminogena inficiranost adolescenata i njena obilježja; 4. Društveno neprihvatljiva, devijantna, marginalna i zavisnička ponašanja adolescenata; 5. Organizacija i funkcionisanje penoloških ustanova; 6. Prevaspitanje i resocijalizacija; 7. Egzogeni i endogeni faktori resocijalizacije; 8. Pedagoška resocijalizacija osoba društveno neprihvatljivog ponašanja; 9. Penološki tretman; 10. Vrste i način spovođenja institucionalnog prevaspitnog tretmana u penalnim ustanovama; 11. Programi resocijalizacije osuđenih lica u svijetu; 12. Uloga socijalnog radnika u programima resocijalizacije; 13. Oblici, sadržaji, faktori, mjere, postupci pedagoške resocijalizacije; 14. Metode prevaspitnog rada koje se koriste u okviru programa resocijalizacije; 15. Vaspitno-popravni domovi ili socio-pedagoški mentori.
    Teaching Methods
    - Nastava na predmetu će se izvoditi predstavljanjem tema i razgovorom o pitanjima iz nastavne materije, kao i čitanjem zadanih materijala i pisanjem kolokvija i radova iz predispitnih obaveza. - Temeljna predmetna obaveza za sve studente je redovno pohađanje nastave, čitanje nastavnih materijala i pisanje predispitnih obaveza u toku semestra. - Da bi stekao uslov za ovjeru urednog pohađanja predmeta, student može ukupno izostati najviše tri nedjelje, odnosno 20% nastave iz predmeta. Za studente koji kasne na čas više od deset minuta ili koji čas napuste deset i više minuta ranije smatraće se da nisu prisustvovali tom času.
    Evaluation and grading
    Predispitne obaveze se sastoje iz: dva (2) kolokvija (po 20 bodova), aktivnog učešća u istraživačkom radu (do 5 bodova) i prisustva nastavi i vježbama (do 5 bodova). Na predispitnim obavezama može se ukupno osvojiti najviše 50 bodova. Kolokvij Kolokvij je pismeni test koji se izvodi u toku semestra. Nastavnik ili saradnik će na početku semestra bliže objasniti način izvođenja i termine kolokvija. Studenti su obavezni pisati kolokvije i za one koji, iz bilo kog razloga, ne pristupe kolokviju, smatraće se da ga nisu položili i dobiće nula (0) bodova, u skladu sa Odlukom o praćenju i vrednovanju rada studenata u školskoj 2013/2014. godini. Aktivnost Bodove na aktivnost student može steći na osnovu učešća u israživanju koje će biti sprovedeno u toku semestra. Na osnovu učešća i urađenih analiza i izvještaja može steći od 0 do 5 bodova na aktivnost. Završni ispit Završni ispit obavlja se usmeno i na njemu se provjerava znanje iz cijelog gradiva. Završni ispit nosi najviše 50 bodova.