Navigation

SRD-1 - Savremena socijalna politika (SRD-1)

Course specification
Type of study Bachelor academic studies
Study programme
Course title Savremena socijalna politika (SRD-1)
Acronym Status Semester Number of classes ECTS
SRD-1 mandatory 5 3L + 1E 5.0
Lecturers
Lecturer
    Lecturer/Associate (practicals)
      Prerequisite Form of prerequisites
      Upisan šesti semestar Slušanje predmeta
      Learning objectives
      Usvajanje znanja iz osnovnih pristupa socijalnoj politici kao teorijskoj i praktičnoj disciplini
      Learning outcomes
      Posle završenog kursa studenti će moći da koriste usvojena znanja o determinantama savremene socijalne politike, teorijama i doktrinama socijalne politike kao i njenim modelima i koncepcijama u savremenim uslovima. Ishod učenja biće i razumijevanje teorija i doktrina, modela i koncepcija socijalne politike i njihovih dometa i slabosti. Poznavanje teorija i doktrina, kao i modela i koncepcija socijalne politike doprinijeće razumijevanju društvenih procesa i konteksta u kojem se oblikuje i odvija socijalni rad. Nakon završenog kursa, studenti će moći da analiziraju socijalne politike različitih zemalja, da ih kompariraju, da kritički preispituju različite modele socijalne politike i da upotrebljavaju stečena znanja u svom profesionalnom rastu.
      Content
      Sadržaj predmeta čine pojmovno određenje socijalne politike, ishodišta i determinante razvoja socijalne države i socijalne politike, praktične aktivnosti kroz istorijski razvoj, socijalno-političke teorije i doktrine, modeli i koncepcije socijalne politike i njihova kritička analiza. Takođe, bitan dio ovog predmeta su i socijalni problemi, i to: siromaštvo, nezaposlenost, starenje stanovništva, depopulacija i «demografska eksplozija», manjinske i marginalizovane grupe, diskriminacija, rasizam i isključenost, socijalne bolesti i društvene devijacije. U okviru sadržaja i područja socijalne politike, teme su: socijalna sigurnost po osnovu rada; zdravstvena zaštita i zdravstveno osiguranje; zapošljavanje i socijalna sigurnost za slučaj nezaposlenosti; penzijsko i invalidsko osiguranje; društvena zaštita porodice i djece; socijalna zaštita; zaštita bivših boraca, vojnih i civilnih invalida rata i izbjeglica; socijalno-politički aspekt obrazovanja; socijalno-politički aspekt stanovanja i socijalna politika Republike Srpske.
      Teaching Methods
      Nastava na predmetu će se izvoditi predstavljanjem tema u vidu pauer-point prezentacija, razgovorom o pitanjima iz nastavne materije, čitanjem zadanih materijala, pisanjem kolokvija i radova iz predispitnih obaveza. - Temeljna predmetna obaveza je redovno pohađanje nastave, čitanje nastavnih materijala i pisanje predispitnih obaveza u toku semestra. - Da bi stekao uslov za ovjeru urednog pohađanja predmeta, student(ica/kinja) može ukupno izostati 20% nastave iz predmeta.
      Literature
      1. Ana Gavrilović: Socijalna politika (udžbenik), Filozofski fakultet Banja Luka, Banja Luka, 2005. (Original title)
      2. Milosav Milosavljević (redaktora) i ostali: Socijalna politika u tranziciji, Centar za proučavanje alternativa i «Socijalna misao» Beograd, 1998. (Original title)
      3. Slobodanka Nedović, Država blagostanja, Draganić, Beograd, 1998. (Original title)
      4. Vlado Puljiz i dr. Socijalna politika, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, 2005. (Original title)
      5. Milosav Milosavljević, Devijacije i društvo, Draganić, Beograd, 2003. (Original title)
      Evaluation and grading
      Provjera znanja će se vršiti tokom semestra u vidu predispitnih obaveza, a na kraju semestra putem ispita u vrijeme redovnih ispitnih rokova. Predispitne obaveze se sastoje iz: dva (2) kolokvija (po 20 bodova), jednog (1) seminarskog rada na zadanu temu (5 bodova) i urednog i aktivnog pohađanja predmeta (5 bodova). Na predispitnim obavezama može se ukupno osvojiti najviše 50 bodova. Završni ispit obavlja se usmeno i na njemu se provjerava znanje iz cijelog gradiva. Završni ispit nosi najviše 50 bodova.